Smart Terminal

Automatyczny pomiar temperatury ciała i wykrywanie braku maseczki na twarzy

Pandemia koronawirusa wymusza na mniejszych i większych przedsiębiorcach zastosowanie restrykcyjnych zasada zachowania bezpieczeństwa. Ze względu na duże ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19 drogą kropelkową konieczne jest wykonywanie regularnych pomiarów temperatury ciała i zasłaniania ust oraz nosa w miejscach publicznych. Nowoczesna technologia wychodzi takim oczekiwaniom naprzeciw i proponuje innowacyjne rozwiązania do zastosowania w m.in. hotelach, biurach, stacjach paliw, sklepach wielkopowierzchniowych, placówkach oświaty, siłowniach, stadionach, szpitalach, domach opieki społecznej, a także halach sportowych, targowych. 

Bezdotykowa detekcja braku maseczki na twarzy możliwa jest dzięki systemowi Ganz, jakim jest Smart Terminal. Urządzenie o wysokiej wydajności pozwoli także wykryć wysoką temperaturę. Jego konstrukcja zawiera specjalne algorytmy sztucznej inteligencji  Deep Learning oraz system termowizyjny. W ciągu zaledwie 200 ms możliwe staje się rozpoznanie ludzkiej twarzy, następnie pomiar temperatury i w razie konieczności zaalarmowanie o gorączce. Terminal można zintegrować z kontrolą dostępu, co ułatwia np. rozpoznanie pracowników. Wdrożenie urządzenia musi być zgodne z wymogami prawnymi i RODO.

Łatwość konfigurowania i wielofunkcyjność daje dodatkowe opcje łączenia się m.in. z sygnalizatorem dźwiękowym, świetlnym, systemem otwarcia/zamknięcia bramki, czy też drzwi.

Zalety inteligentnego Smart Terminala

Smart Terminal EN7-S02T pozwala na szybki i dokładny pomiar temperatury ciała oraz natychmiastowe wykrycie braku maseczki na twarzy. Jego działanie wyróżnia się wieloma zaletami, w tym:

  • oszczędnością czasu – w porównaniu do tradycyjnych termometrów pracuje bezdotykowo. Szybkość pomiaru wynosi od 1 do 2 sekund. W ten sposób zmniejsza się ryzyko powstawania długich kolejek i zatorów,
  • wysoką wydajnością bez konieczności angażowania do obsługi urządzenia dodatkowego personelu. Temperatura ciała mierzona jest z odległości od 0,5 m do 1,8 m,
  • dokładnością pomiaru – różnica maksymalnie do 0,3 stopni Celsjusza,
  • autonomią działania – Smart Terminal działa nawet przy braku połączenia z siecią czy internetem,
  • obsługą 13 języków (tekstowe i głosowe) – informacje i komunikaty są na bieżąco przekazywane do osoby skanowanej. Dostępny jest tryb 2-językowy, w którym są wyświetlane i generowane przez głośnik komunikaty w dwóch językach (sekwencyjnie). Możliwe jest wgrywanie własnych komunikatów.
  • funkcją liczenia osób przechodzących przez bramkę, drzwi itp.,
  • łatwym w obsłudze oprogramowaniem pozwalającym na wizualizację wyników napływających z terminala,
  • intuicyjną konfiguracją.

Tryby pracy Smart Terminala

Urządzenie może pracować w różnych trybach w zależności od skonfigurowania. Zamieszczony obok materiał wideo prezentuje dostępne tryby, m.in.

Ogólna specyfikacja urządzenia

  • wyświetlacz:   7″ IPS HD 1280 x 600 pikseli, 300 CD/m2,
  • zakres pomiaru temperatury:   od 35 do 42 stopni Celsjusza,
  • miejsce weryfikacji gorączki:   czoło (jeśli jest zakryte to pozostałe części twarzy),
  • przetwornik kamery D/N:   1/2.8″ CMOS – SONY IMX307 2MP,
  • przetwornik kamery NIR:   1/5″ CMOS—GC2145 2MP,
  • kąty detekcji twarzy:   45° (pionowy), 30° (poziomy),
  • certyfikaty:   CE, IP66,
  • zasilanie:   12VDC, maks.12 W (zasilacz w komplecie),
  • wbudowany głośnik,
  • obsługiwanie języki:   polski, angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, włoski, francuski, czeski, chorwacki, chiński, turecki oraz japoński,
  • system operacyjny:   Linux,
  • zdarzenia alarmowe:   brak maseczki na twarzy, podwyższona temperatura ciała, niezidentyfikowana osoba,
  • wymiary:   219 x 111 x 21.5 mm,
  • masa:   2,3 kg.

Smart Terminal marki GANZ pozwoli na zmniejszenie ryzyka eskalacji wirusa w miejscu pracy, przez co zwiększa bezpieczeństwo klientów oraz pracowników. Wdrożenie systemu to krok ku lepszemu wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie algorytmów sztucznej inteligencji. Innowacyjna metoda detekcji braku maseczek na twarzy i podwyższonej temperatury ciała, która jest jednym z objawów zakażenia koronawirusem (COVID-19), pozwoli na utrzymanie gospodarki bez konieczności zamykania biznesu.

Dostępne uchwyty do mocowania Smart Terminala

W zależności od potrzeb, Terminal może być zamocowany np. bezpośrednio do bramki/tripoda za pomocą nóżki zakończonej kołnierzem oraz nakrętką. Nóżka jest stałym elementem Smart Terminala (w komplecie). Dostępna jest również stopka przedłużająca o długości 15 cm, umożliwiająca montaż Terminala na nieco niższych konstrukcjach bramek lub tripodów. Pozostałe warianty mocowania Smart Terminala są przedstawione na poniższych zdjęciach.

EA7-A110-2 – uchwyt podłogowy

EA7-A003-2 – podstawka nablatowa

EA7-A005-2 – uchwyt naścienny

Materiały do pobrania

Smart Terminal  –  karta katalogowa. Specyfikacja urządzenia wraz z podanymi wartościami parametrów, opisem funkcjonalnym i wymiarami urządzenia. Opisane są również uchwyty i adaptery montażowe do Smart Terminala, m.in. uchwyt stojący podłogowy, adapter do mocowania naściennego, podstawka nablatowa oraz krótka kolumna do mocowania na bramkach/tripodach.

Smart Terminal  –  folder informacyjny. Materiał opisujący ogólnie zasadę działania urządzenia oraz najistotniejsze cechy charakterystyczne Smart Terminala EN7-S02T. W materiale przedstawiono również przykłady zastosowań tego urządzenia oraz sposoby wykorzystania w celu zapobiegania zarażeniom wirusowym.

Smart Terminal  –  skrócona instrukcja instalacji i konfiguracji. Dokument opisujący istotne zagadnienia z zakresu instalacji i podłączenia urządzenia oraz konfiguracji wszystkich parametrów urządzenia. Smart Terminal jest konfigurowany z poziomu interfejsu sieciowego web (przeglądarkowego), zatem do skonfigurowania urządzenia niezbędne jest użycie komputera połączonego sieciowo ze Smart Terminalem.

Smart Terminal  –  pełna instrukcja instalacji i konfiguracji. Dokument opisujący istotne zagadnienia z zakresu instalacji i podłączenia urządzenia oraz konfiguracji wszystkich parametrów urządzenia. Smart Terminal jest konfigurowany z poziomu interfejsu sieciowego web (przeglądarkowego), zatem do skonfigurowania urządzenia niezbędne jest użycie komputera połączonego sieciowo ze Smart Terminalem.

Smart Terminal – ROGER – dokument opisujący integrację (podłączenie) urządzenia Smart Terminal do systemu kontroli dostępu ROGER.

Smart Terminal  –  wymagania i warunki środowiskowe. Dokument opisujący istotne wytyczne oraz wymagania, jakie należy spełnić przy montażu Smart Terminala dla uzyskania optymalnego działania i prawidłowego pomiaru temperatury. Niespełnienie tych warunków może prowadzić do błędnych wskazań temperatury czy też nieprawidłowego działania urządzenia.

SDP2000 (oprogramowanie)  –  instrukcja obsługi. Dokument opisuje szczegółowo procedurę instalacji i uruchomienia oprogramowania, jak również użytkowanie i obsługę tego narzędzia. SDP2000 służy do centralnego zarządzania wieloma terminalami, w szczególności w zakresie bazy danych użytkowników. Możliwe jest również bieżące wyświetlanie statusu (wyniku) pomiarów.

ST CLIENT (oprogramowanie)  –  instrukcja obsługi. Dokument opisuje procedurę instalacji, konfiguracji i uruchomienia oprogramowania klienckiego Smart Terminal Client. Za pomocą tego oprogramowania można 'monitorować’ pomiary alarmowe z wielu Terminali. Obsługa jest bardzo prosta oraz intuicyjna, podgląd pomiaru alarmowego zawiera m.in. zdjęcie osoby skanowanej, powód alarmu (podwyższona temperatura lub brak maseczki), data i czas wykonania pomiaru, itp.

SDP2000  –  oprogramowanie do pobrania (wersja V2.3.3.8). Jest to aplikacja służąca do zarządzania urządzeniami Smart Terminal oraz centralną bazą danych użytkowników. 

ST CLIENT  –  oprogramowanie do pobrania (wersja V2.7.0.0.) Jest to prosta w obsłudze aplikacja kliencka służąca do wizualizacji wyników pomiarów alarmowych z terminala, czyli podwyższona temperatura lub brak maseczki na twarzy. Jest to doskonałe narzędzie m.in. dla pracowników recepcji, portierni, ochrony.

FIRMWARE – oprogramowanie układowe do pobrania. Jest to specjalnie przygotowany plik z oprogramowaniem, które instaluje się w samym urządzeniu Smart Terminal.

WAŻNE! Wymagania dla aktualizacji FIRMWARE. W związku z dostępnymi kilkoma wersjami urządzenia, należy przestrzegać zasad związanych z doborem odpowiedniego pliku FIRMWARE adekwatnie do wersji urządzenia. Otwórz załączony dokument w celu zapoznania się ze szczegółami.